Francouzská šermířská federace uznala bojování se světelnými meči jako oficiální sport. Generální sekretář federace to zdůvodnil i tím, že mladí lidé koukají pořád do mobilů, počítačů a jiných obrazovek a nesportují - a něco, co spojuje jejich disciplínu s moderními technologiemi, by tomu mohlo pomoct. Jasně že jo... :)Každopádně, skutečné světelné meče se samozřejmě nepoužívají (i když by mohli...), používají se polykarbonátové tyče s LED světlem, popřípadě s cool zvukovými efekty. Ideální prostředí pro souboje je pak v tmavé místnosti - souboje pak vypadají nejlépe :)

Počítají se údery mečem do protivníka do hlavy (5 bodů), paží nebo nohou (3 body) nebo rukou (1 bod). Pravidla jsou dvě. První spočívá v tom, že úder se počítá pouze pokud meč se vede z pozice, kdy špička je umístěna dozadu. Druhému úplně nerozumím, ale předpokládám že provedením nějakých speciálně vedených útoků získá bojovník imunitu. K čemu tyto pravidla? Souboje více připomínají ty z filmů a pro diváky jsou atraktivnější.
Více viz twitter...

Je trochu ironické, že bojování, který značně vychází z japonského umění kendo, bylo nakonec uznáno v úplně jiné formě jako jiný sport. Ale ruku na srdce, souboje vypadají docela hezky, efekty a pravidla tomu dost napomáhají - rozhodně to není takové utrpení, jako se koukat na famrpál...

Další info ve zdrojích:
- Washington Post
- iDnes