- Tento film je na žebříčku filmů George Lucase jako až čtvrtý. Jeho první film byl Freiheit (1966), druhý Elektronický labyrint THX 1138 4EB (1967) a třetí Americké graffiti z roku 1973.- Lucas po dokončení natáčení odjel na Havaj. Považoval film za propadák. Což se ovšem nestalo. A právě na Havaji vymysleli se svým kolegou a kamarádem, Stevenem Spielbergem scénář na další úspěšný film, Indiana Jones a Dobyvatele ztracené archy.- Původně měl Grand Moffa Tarkina hrát Christopher Lee. Na jeho místo byl však zařazen Peter Cushing, který měl hrát Bena. Ano, je to zamotané...

- Lucas navštívil Stevena Spielberga při natáčení snímku Blízká setkání třetího druhu. Svěřil se, že Nová naděje nemá ráz, který podle něj měla mít. Řekl, že natočil film pro děti. Zdrcený Lucas dokonce Stevenovi řekl, že jeho film bude úspěšný.- Věc, která dělá Hvězdné války Hvězdnými válkami, slavné žluté titulky na začátku, stály Lucase balík. Musel zaplatit pokutu a byl nucen odejít z režisérského spolku The Directors Guild. Důvodem mu bylo to, že každý film musel mít klasické titulky.- Původní verze Epizody obsahovala bílé meče, bez barvy.- Jedná se o první sci-fi nominované na Oscara za nejlepší film.

- Před natočením Nové nadějě bylo normou, že ročně bylo natočeno okolo dvacet filmů. Po natočení jich bylo jen sedm.

- David Prowse, představitel Darth Vadera se nikdy nesetkal se "svým" dabérem, Jamesem E. Jonesem.- On, společně s Petrem Mayhewem si mohli vybrat koho chtěl. Každý za svou roli nemluvil.

- Hudba k filmu od Johna Williamse byla zvolena nejlepší filmovou hudbou všech dob.- Oblíbená hláška: "May the Force be wit you" byla byla zvolena 8. nejlepší filmovou hláškou.

- Při vypínání tažného paprsku na Hvězdě Smrti, je Alec Guiness šest metrů nad zemí.- V Itálii je Darth Vader nazýván "Darth Fener." A slovo fener zní v Italštině podobně jako záchodová mísa. Hvězda Smrti v italštině zní "Morte Nera," což znamená Černá Smrt.

- R2-D2 měl původně mluvit jako normální člověk. Jméno astrodroida vymyslel Lucas již při natáčení snímku Americké Graffiti. Ve španělštině se jeho jméno vyslovuje "Arturito" = malý Artur.- Hláška "There will be no escape for the Princess this time" měla původně znít "There will be no escape for the Captain this time." Byla určena pro scénu, kde Darth Vader škrtí kapitána Antilliese.- Záchrana Leiy a duel Bena a Vadera, tyto scény, měly být původně na Alderaanu.

- Mark Hamill při scéně, kdy je pod vodou v drtiči odpadků, byl pod vodou tak dlouho, že mu v obličeji prasklo pár cévek. V následující scéně je snímán jen ze zdravé části obličeje.

- Hanův blaster je upravená Mauser C96. Tato pistole pochází z konce 19. století.- Kostým Žvejkala je vyroben podle předlohy psa George Lucase, Indiana.

- James Earl Jones, dabér Darth Vadera chtěl, aby jeho jméno nebylo v titulcích.

- Jedná se o nejkratší Epizodu.

- Zvuk, který se ozve po uškrcení kapitána Antilliese, je zvuk drcení ořechových skořápek.

- Han Solo měl být původně zelený muž s žábrami. (viz. komiks Star Wars)

- Strýc Owen a teta Beru měli být původně trpaslíci.

- Planeta Alderaan se měla jmenovat Organa.

- Zbraně stormtrooperů jsou ve skutečnosti upravené samopaly Sterling L2A3 9mm.- Na konci Epizody Han a Luke dostanou medaile. Ale Žvejk ne. Důvod? Wookieeové odsuzují dostávání ocenění.- Vozidlo Jawů, při natáčení v Tunisku budilo u občanů nepokoje. Lucas musel přesunout natáčení dál od hranic s Libyí.

- Peter Cushing a jeho těsné vojenské kozačky si moc neporozuměli. Pokud nebyl záběr na jeho nohy, nosil pohodlné pantofle.

- Carrie Fisher musela nosit na hrudníku pás. Aby se jí při záběrech nehýbala ňadra.

- Název Star Wars se divákům ze začátku nelíbil.

-Jawové mluví jazykem afrického kmene Zulu. Byl upraven eletronicky a několika násobnou rychlostí.

- Zkratka TIE znamená „Twin Ion Engines“ (Dvojitý iontový motor).

- Teď úspěchy postav: Han Solo se stal 14. nejlepším filmovým hrdinou všech dob. Ben Kenobi na příčce třicáté sedmé. Zatím vede Darth Vader, který se stal třetím nejlepším padouchem.

- Název Jabba the Hutt je český výmysl. Když ukazoval Lucas nákresy tohoto padoucha, jistá česká spolupracovnice řekla, že vypadá jako Žába a had. To se Georgovi zalíbilo a využil toho.

- Harrison Ford původně byl jen přihrávač herců. Ale Lucas si oblíbil jeho pojetí Hana.

- Nejnebězpečnější záběr byl ten, kdy Luke a Leia přeskakovali propast. Pod nimi bylo celých devět (!) metrů. Můžete vidět vystrašený obličej princezny.

- V některých momentech je Nová naděje a Indiana Jones a Chrám zkázy podobné. Například, kdy Han/Indy běží proti malé skupince nepřátel, která se nakonec změní ve velkou skupinu.- Vzhled Millenium Falcon byl vytvořen podle hamburgeru a olivy vedle něj.- Darth Vader v této Epizodě strávil pouhých 12 minut.

- Vader znamená v holandštině otec.

- Ben, společně s Yodou jsou Jediové, kteří v okamžiku smrti zmizí. Sám Guinness si přál, aby byl zabit.- Jediná Epizoda bez Yody a Palpatina.

A to je konec! Doufám, že jsem vám opět něco zajímavé předal. ;)