- Film začíná výhledem na Hoth, podobně jako když se Luke sleduje dvě slunce Tatooinu v Epizodě IV.- V bitvě o Hoth se zúčastní norští záchranáři jakožto vojáci Rebelů.

- Během natáčení měl Lucas představu o Epizodě III.

- Původní návrh na scénář napsal profesionální autor sci-fi Leigh Brackett, v roce 1978. Zněl takto: "Zatímco Han hledá svého tchána, Ovana Marekala, který má politické vazby s Darth Vaderem, Luke míří k planetě Bog, kde se setká s Jediem, který vypadá jako žába. Luka tento Jedi zaučí do tajemství Síly."

- Pokud se řekne ledová planeta ve SW, představíme si Hoth. Ale v původním scénáři měla být tato planeta tím místem, kde bude Oblačné město.


- Původně žádná bitva o Hoth, kde bojovaly jednotky Povstalecké Aliance a Impéria, neměla ve filmu být. Základnu Echo měly napadnout Wampy. Dokonce byla tato scéna natočena, ale byla zařazena do DELETED SCENE.- Původní jméno Landa Calrissiana znělo baron Lando Kadar.- Další návrh z hlavy Bracketta. Vader je na planetě, pokryté stejně jako Coruscant, Ton Muund. Dále jsme mohli zahlédnout Císaře ve zlaté róbě. Palpatine pošle Vadera najít Luka Skywalkera, muže co zničil Hvězdu Smrti. Podezříval ho z toho, že má Sílu.

- Yoda se měl původně jmenovat Minch.

- Oči Yody jsou dělané podle Einsteina.

- Minch/Yoda měl vysvětlovat Lukovi boj se světelným mečem, zavolat Obi-Wana a společně mu předvést své umění.

- Luke měl jít do jeskyně na Dagobahu, jeskyně a bažiny by zmizely a Temná strana by se předvedla ve své plné kráse.

- Původně měl Chewie na Hana a Leiu žárlit, že jsou spolu pořád.

- Duch Bena měl Lukovi ukázat Vadera jako Anakina, když ještě byl na Světlé straně. Měl mu vysvětlit, jak je Temná strana špatná.- Bracket (ano, zase ten Bracket) napsal scénu, kde Han před příletem do Oblačného města, navštíví povrch planety. Tam najde starobylé město Na'vi, kde potká obyvatele s bílou pokožkou a bílými vlasy. Jejich způsob přepravy byl pomocí mant.

- Lando měl být podle staré verze klonový voják, který přežil Klonové války.

- Tato Epizoda je první, která je označena pořadovou číslovkou. V Nové naději toto označení není. Studio se obávalo zmatku diváků.- Irvin Kershner se ze začátku obával režírovat tuto Epizodu. Říkal, že by nedokázal natočit něco, co nese titulek Star Wars. Ale změnil názor.

- Impérium vrací úder obsahuje nejvíce stop-motion ze Star Wars ságy.- Han měl původně vypadat jako Lando, jakožto afroameričan.

- Millenium Falcon v této Epizodě byla 18 metrů dlouhá a 16 metrů vysoká.- John Ratzenberger, dabér společnosti Pixar si střihl jednu mini-roli. Zahrál si důstojníka Brena Derlina. Jedná se o muže, který varoval Hana, že jeho tauntaun umrzne.

- Herec Treat Williams si zahrál dvojroli. Vojáka ze základny Echo a ochranku v Oblačném městě.

- Řev tauntauna je nahrávka asijské mořské vydry.

- Han je jediná osoba, co nebyla Sith ani Jedi, která použila světelný meč ve Star Wars filmech. Pokud nepočítáme Generála Grievouse.- Animátoři studovali chůzi slonů pro realističnost pochodu AT-AT.- Při bitvě o Hoth můžeme zahlédnout AT-ST. Ale při bitvě měli hlavní roli AT-AT. Lucas nechtěl, aby tyto "zbraně" byly brány jako velká hrozba dříve, než v Návratu Jediů.- Scéna, kde Luke použije magnetový hák, aby mohl hodit výbušninu, je stop-motion. Kabel je animován, Luke je figurka.- AT-AT měl, když byl zničen Povstalci, původně spadnout na bok. Ale to se nezdálo příliš realistické. Tak pád mířil dopředu.- Co je to za zvuk střelby AT-AT? Jedná se o nahrávku motoru starého letadla.

- Scéna, kde Luke se připravuje k odletu z Hothu, je natáčena v Londýně. Ostatní scény z této sněžné planety byly natáčeny v Norsku.- Hláška: "První transport proletěl!" je hláška Marka Hamilla.

- Wedge Antilles v této Epizodě neměl být. Ale u fanoušků se oblíbil. Takže se udělala změna.

- Alec Guinness požadoval, aby natáčení jeho scén trvalo jen šest hodin. Sám nebyl rád, že je ve filmu zpět. Trpěl očním onemocněním.- Při holohovoru Vader na první dojem volá s mužem. Ve skutečnosti se jedná o ženu v rouchu. Ian McDiarmid byl později přidán pomocí počítače.- Scéna, kde R2-D2 spadne do bažiny, byla natáčena v Lucasově nedokončeném bazénu.- Když letí Falcon skrz pole asteroidů, tak jeden z nich je skutečný brambor, můžeme zahlédnout i tenisovou obuv.- Když se vymýšlel vzhled lodi Boby Fetta, tak se designéři usadili vedle pouliční lampy, která jim dala inspiraci.- Pokud zastavíte evakuaci obyvatel Oblačného města, můžete zahlédnout pobíhající osobu, která má něco jako stroj na zmrzlinu.- V originální verzi Darth Vader odchází z Oblačného města s větou: "Bring my shuttle." Zato v Empire Special Edition Sithský pán říká: "Inform my command ship that I will be arriving shortly."

- Mezi natáčením Naděje a Impéria měl Mark Hamill autonehodu. Jizvy, které mu "udělala" Wampa má právě z této události.- V jedné vystřižené scéně C-3PO strhává varovný plakát ze dveří na základně Echo. Za dveřmi se totiž nacházela Wampa. Scénu dávám sem - odkaz »- V tomto filmu hráli herci, kteří hráli taktéž v Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Jedním z nich je Michael Sheard, který si zahrál ve SW admirála Ozzela a v IJ Adolfa Hitlera. Julian Glover (generál Veers) si střihl v Indiana Jonesovi hlavní postavu, Waltera Donovana.

Julian Glover

Michael Sheard


- Generál Rieekan: "Pošlete letku 10 and 11 do sektor 38." Jedná se o narážku na Lucasův film THX 1138.

- V mnoha scénách Hana s Leiou stála princezna na bedně. Oproti Hanovi byla malá, což by vzbuzovalo slabost.

- Před nějakými třiceti lety, kdy nebyla Nová triologie se objevovali otázky okolo Darth Vadera. Je to robot, kyborg, člověk? A tak režiséra Kershnera napadlo, aby divákům ukázali, co má Temný lord pod maskou. Použili tak meditační komoru.- Těsně předtím, než byl Han zalit do karbonitu, řekla Leia Hanovi větu: "I love you." Han na to měl původně odpovědět "I love you, too." Ale Han se nezdá jako velký romantik, tak to Kershner změnil na: "I know."- Na konci natáčení bylo využito 120 hodin záběrů.

- V této Epizodě bylo nejméně mrtvých. Zemřelo jich třicet.

- V této Epizodě se moc neprojevil nájemný lovec Boba Fett. Což je rozdíl oproti kritizovanému SW: Holiday Special.- Plyšová hračka tauntana byla vyráběna bez díry v břiše. To se ale změnilo. Děti chtěli mít jistotu, že mohou "zachránit" Luka před zmrznutím.

- Také se prodávala hračka, postavička Boba Fetta. Měla možnost, že může vystřelit raketu z batohu. Tato výhoda však zranila několik dětí. V další výrobě byla raketa napevno připevněna.

- Jméno pilota, který objevil Hana a Luka, hlídka 2, je Zev Senesca.

- Pár informací o Executoru: - Vlajková loď Darth Vadera
- je dlouhý 19 tisíc metrů
- pětkrát větší než normální hvězdný destruktor
- Vader ho získal krátce po bitvě o Yavin